کپشن از کتاب ملت عشق

بهترین کپشن اینستاگرام را در استوری گرام بدون هیچ کپی می توانید بردارید و برای پست های خودتان استفاده کنید. در این مطلب جملاتی از ملت عشق را برایتان قرار داده ایم. همچنین کپشن از نویسندگان را نیز می توانید ببینید. همچون کپشن از صادق هدایت، کپشن از نیما یوشیج و کپشن از فریدون مشیری را ببینید.

جملات ناب کتاب ملت عشق برای کپشن

این دنیا مانند کوهی پوشیده از برف است که صدایت را منعکس می کند. هر چه بگویی، خوب با بد، به نحوی به تو باز خواهد گشت. بنابراین اگر کسی باشد که در مورد تو افکار بد و کینه توازنه در سر بپروراند. اگر تو هم راجع به او بدگویی کنی. فقط قضایا را بغرنج تر خواهی کرد. در دور باطل انرژی بداندیشانه گیر خواهی کرد. در عوض مدت چهل شبانه روز، درباره آن شخص حرف های خوب بزن و افکار خوبی داشته باش. در پایان چهل روز، همه چیز تغییر خواهد کرد، زیرا درونت متحول خواهد شد.

******

داستان ملت عشق یا همان چهل قانون عشق در دو خط زمانی اتفاق می‌افتد. اولی در قرن هفتم هجری در قونیه دنبال می‌شود. زمانی که مولانا به عنوان عالمی بزرگ در شهر قونیه میان مردم شناخته می‌شد و مردم و طبقه‌ی حاکم برای او احترام بسیاری قائل بودند. از طرفی شمس در آستانه‌ی چهل سالگی احساس می‌کند به زودی از دنیا می‌رود و می‌خواهد از چهل قانون عشقی که در زندگیش درک کرده برای کسی بگوید. دیدار میان صوفی و عالم و ماجراهایی که در این میان میفتد خواننده را تا آخر داستان درگیر می‌کند.

دومین روایت داستان  در ۱۴ قرن بعد دربوستون آمریکا اتفاق می‌افتد. زمانی که اللا روبینشتاین در آستانه‌ی چهل سالگی است و به تازگی ویراستاری کتابی را پذیرفته است. اللا درگیر نوعی رخوت و روزمرگی است و زندگیش از جنبه‌های متفاوت با مشکلاتی روبروست اما این کتاب که «چهل قانون عشق» نام دارد و در واقع همان ماجرای دیدار شمس و مولاناست، به شدت زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

الیف شافاک این دو روایت را با رفت و برگشتی ماهرانه به یکدیگر پیوند می‌دهد. تا حدی که برای لحظاتی حتی خواننده متوجه تغییر زمان نمی‌شود. اینکه عشق چگونه می تواند در هر زمانی بی هیچ کم و زیادی زیرِ زندگی کسی را رو کند، در کتاب ملت عشق محور داستان است.

الیف شافاک در این کتاب از تغییری صحبت می‌کند که عشق در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند. از معنایی که به واسطه‌ی تجربه‌ی عشق انسان‌ها در زندگیان می‌توانند درک کنند.
*****
کارهایی رو انجام بدین که همیشه دوست داشتین انجام بدین 🥰
ولی موقعیتش رو نداشتین
یا وقتشو نداشتین
یا حس و حالش نبود
بدون که هیچوقت دیر نیست دوست من
همیشه امیدوار باش😍🤌

*****
بهشت و جهنم را فقط در آن دنیا جست و جو نکنید.
هرگاه بتوانیم یک نفر را بدون حساب و کتابدوست داشته باشیم،
آن زمان در بهشت‌ایم
و هرگاه با کسی منازعه کنیم
و دچار حسد و کینه و نفرت شویم
آن زمان در جهنم سقوط کرده‌ایم.

*****

عشق نوعی میلاد است. اگر «پس از عشق» همان انسانی باشیم که «پیش از عشق» بودیم، به این معناست که به قدر کافی دوست نداشته‌ایم. اگر کسی را دوست داشته باشی، با معناترین کاری که می‌توانی به خاطر او انجام بدهی، تغییر کردن است! باید چندان تغییر کنی که تو از تو بودن به در آیی…

وقتی از دیگران انتظار احترام و محبت داری، بدان که همه ی این ها را ابتدا بدهکار خودت هستی! کسی که‌ خودش را دوست ندارد، محال است توسط دیگران دوست داشته شود.

اگر روزی در حالی که ‌خودت را دوست داری، دنیا برایت خار فرستاد، خوشحال باش! چون این بدان معنی ست که به زودی سبدی پر از گل به تو هدیه خواهد کرد!
******
کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های رمان ترکیه، داستانی از دلدادگی و عشق است. ملت عشق در چند سال اخیر بیش از 500 بار به زبان‌های مختلف تجدید چاپ شده است.

نام پرآوازه مولوی یا مولانا جلال الدین رو کسانی که اندک علاقه‌ای به ادبیات داشته باشند، شنیده‌اند و با حکایت شمس و مولانا و دلدادگی این دو نیز آشنا هستند؛ رمان ملت عشق بازآفرینی تازه این دلدادگی است.

در قسمتی از کتاب صوتی ملت عشق می‌شنویم:

دوست داشتن خداوندی که هیچ نقصی در او راه ندارد، سهل است. آنچه سخت است، دوست داشتن انسان‌های فانی است با همهٔ خطا و ثوابشان. فراموش مکن آدمی هر چیزی را به اندازه‌ای می‌فهمد که نسبت به آن عشق دارد! پس تا زمانی که برای دیگران از صمیم قلب آغوش نگشایی و بخاطر خالق، مخلوق را دوست نداشته باشی، نه می‌توانی چنان که شایسته است بفهمی و نه به شکلی لایق دوست بداری..!
******

قاعده‌ی سی‌وهشتم: برای عوض کردن زندگی‌مان، برای تغییر دادن خودمان هیچ‌گاه دیر نیست. هر چند سال که داشته باشیم، هرگونه که زندگی کرده باشیم، هر اتفاقی که از سر گذرانده باشیم، باز هم نو شدن ممکن است. حتی اگر یک روزمان درست مثل روز قبلش باشد، باید افسوس بخوریم. باید در هر لحظه و در هر نفسی نو شد. برای رسیدن به زندگی نو باید پیش از مرگ مُرد.
*****
💫صوفی می گوید به جای آنکه درباره دیگران داوری کنم و حکم بدهم درون خودم را می نگرم .نادان می گوید همه نقص های دیگران را پیدا می کنم .اما فراموش نکنید کسانی که در دیگران دنبال خطا می گردند اکثر اوقات خودشان خطاکارند. می گویند وارد جزئیات شویم ، آنگاه کل را فراموش می کنیم. درخت ها نمی گذارند جنگل را ببینند…..💫

*****

و اما کتاب مورد علاقه من😍
هر چی از این کتاب بگم کم گفتم.این کتاب معروفه،پر فروشه،خیلی بولد شده…بله و به نظر من حقشه و مطمئن باشین اتفاقی نیست.
داستانش در مورد یه خانم میانسال آمریکایی هست که دست سرنوشت اونو با داستان زندگی شمس و مولانا آشنا میکنه.
من این کتابو چند سال پیش خوندم و تأثیر خیلی عمیقی روی زندگیم گذاشت خیلییی عمیق؛یه جورایی مسیر زندگی منو تغییر داد.
بهم یاد داد به هیچ کدوم از خوبیام افتخار نکنم و‌منیت رو کنار بذارم،پا روی نفسم بذارم،همه رو به یه چشم ببینم،شمس به من یاد داد وابستگی هامو کم کنم و خودش هم بهم نشون داد که هیچ کس کامل نیست…
و خیلی درس های دیگه که از این کتاب گرفتم…

*****
کتاب ملت عشق؛قاعده یازدهم: قابله میداند که زایمان بی درد نمی‌شود.برای آنکه «تو»یی نو و تازه از تو ظهور کند باید برای تحمل سختی ها و درد ها آماده باشی.
*****
به دنبال جهنم و بهشت در آخرت نباش. هر دو همین اکنون موجودند.هر زمان که بتوانیم کسی را بی چشمداشت و بی معادله دوست بداریم، در بهشتیم و هر زمان که آلوده به حسادت و نفرت و کینه شویم، در اصل به جهنم سرنگون شده ایم.
*****
کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری.
فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند.
*******
عمری که بی عشق بگذرد،بیهوده گذشته.نپرس که آیا باید در پی عشق الهی باشیمیا عشق مجازی،عشق زمینی یا عشق آسمانی یا عشق جسمانی؟

از تفاوت ها تفاوت می زاید.

حال آن که به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق.

خود به تنهایی دنیایی است عشق.

یا درست در میانش هستی،در آتشش،

یا در بیرونش هستی،در حسرتش.

درباره‌ی storygra

همچنین ببینید

متن برای بیو جذاب

متن برای بیو جذاب

منبع بیو اینستاگرام را در استوری گرام قرار داده ایم. در این قسمت برای شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *